- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- FGSD-1821P - 16-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 1-Port Shared 1000X SFP
FGSD-1821P - 16-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 1-Port Shared 1000X SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Fast Ethernet Copper Ports | 16 x 10/100BASE-TX RJ45 auto-MDI/MDI-X ports |
| Gigabit Ethernet Copper Ports | 2 x 10/100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X ports (Port-17 shared with SFP port) |
| SFP Ports | 1 x 1000BASE-SX/LX/BX SFP interface (shared with Port-17) |
| DIP Switch | Selectable operation mode - Standard - VLAN - Extend |
| Dimensions (W x D x H) | 280 x 180 x 44 mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1800g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 207 watts/706 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC, Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | Differential Mode ±4KV, Common Mode ±6KV |
| Installation | Desktop or rack-mount installation |
| LED Indicators | System Power (Green) PoE Max. (Green) 10/100/1000T RJ45 Interfaces 10/100/1000 LNK / ACT (Green) PoE-in-Use (Amber) 1000X SFP Interfaces 1000 LNK / ACT (Green) |
| Switching | |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 7.2Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64bytes | 5.36Mpps |
| MAC Address Table | 16K entries |
| Jumbo Frame | 16K bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Injector Ports | 16 |
| PoE Power Supply Type | End-span: 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Output | Per port 55V DC, 600mA. max. 32 watts |
| PoE Power Budget | 185 watts |
| Number of PDs, 7 watts | 16 |
| Number of PDs, 15.4 watts | 12 |
| Number of PDs, 30 watts | 6 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet |
| Environment | |
| Operating | Temperature: 0 ~ 50 degrees C Relative Humidity: 5~ 95% (non-condensing) |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )