- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- FGSW-1816HPS - 16-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port Gigabit TP/SFP
FGSW-1816HPS - 16-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port Gigabit TP/SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Copper Ports | 16 10/100BASE-TX RJ45 Auto-MDI/MDI-X ports |
| PoE Injector Port | 16 802.3af/802.3at PoE+ injector ports |
| Gigabit Copper Ports | 2 10/100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X ports |
| SFP/mini-GBIC Slots | 2 1000BASE-X SFP interfaces, shared with Port-17 to Port-18 |
| Console | 1 RS232-to-RJ45 serial port (115200, N, 8, 1) |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory default |
| LED | System: Power (Green) SYS (Green) 10/100TX RJ45 Interfaces (Port 1 to Port 16): LNK/ACT (Green), PoE-in-Use (Amber) 10/100/1000BASE-T RJ45 / SFP Interfaces (Port 17 to Port 18): LNK/ACT 10/100 (Orange), 1000 (Green) |
| Thermal Fan | 2 |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 3.6A (max.) |
| Power Consumption/Dissipation | Max.270 watts/921BTU |
| Dimensions (W x D x H) | 440 x 208 x 44 mm,1U height |
| Weight | 2332g |
| Enclosure | Metal |
| Switching | |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 7.2Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64bytes | 5.35Mpps @64bytes |
| MAC Address Table | 16K entries |
| Shared Data Buffer | 4Mbits |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 16K bytes |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6 (-) |
| PoE Power Output | Per Port 54V DC, 300mA. Max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per Port 54V DC, 600mA. Max. 30watts (IEEE 802.3at) |
| PoE Power Budget | 240 watts |
| Number of PDs, 7 watts | 16 |
| Number of PDs, 15.4 watts | 15 |
| Number of PDs, 30 watts | 8 |
| Layer 2 Functions | |
| Port Mirroring | TX/RX/both Many-to-1 monitor |
| VLAN | Port-based VLAN, up to 18 VLAN groups IEEE 802.1Q tagged VLAN - Up to 256 VLAN groups, out of 4094 VLAN IDs Protocol VLAN Provider Bridging (VLAN Q-in-Q) support (IEEE 802.1ad) GVRP Voice VLAN |
| Link Aggregation | IEEE 802.3ad LACP supports one 2-port trunk group; static trunk supports one 2-port trunk group |
| Spanning Tree Protocol | IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol (STP) IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) STP BPDU filtering, BPDU Guard |
| IGMP Snooping | IPv4 IGMP snooping v1/ v2 and v3 |
| MLD Snooping | IPv6 MLD snooping v1, v2 |
| QoS | Ingress/Egress Rate Limit per port bandwidth control Storm Control support Broadcast/ Multicast /DLF (Destination Lookup Failure)/ARP/ICMP Traffic classification - IEEE 802.1p Qos/CoS - TCP/UDP/DSCP/IP precedence of IPv4/IPv6 packets Strict priority and Weighted Round Robin (WRR) CoS policies |
| Security Functions | |
| Access Control List | IPv4/IPv6 IP-based ACL MAC-based ACL |
| Security | Port-MAC-IP Address Binding - Port-MAC-IP Port Setting - Port-MAC-IP Entry Setting MAC Address Binding - Static MAC - MAC Filtering |
| Enhanced Security | DHCP snooping to filter distrusted DHCP messages ARP Inspection discards ARP packets with invalid MAC address to IP address binding |
| Management Functions | |
| System Configuration | Console and Telnet command line interface Web browser SNMP v1, v2c |
| System Management | IPv4 and IPv6 dual stack management BOOTP and DHCP for IP address assignment System maintenance - Firmware upgrade via HTTP - Configuration upload/download through web interface - Hardware-based reset button for system reset to factory default SNTP Network Time Protocol Link Layer Discovery Protocol (LLDP) Event message logging to remote Syslog server PLANET smart discovery utility |
| Event Management | Event message logging to remote Syslog server |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3ab Gigabit 1000T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3ad port trunk with LACP IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol IEEE 802.1p Class of Service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.1ab LLDP IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP version 1 RFC 2236 IGMP version 2 RFC 3376 IGMP version 3 RFC 2710 MLD version 1 RFC 3810 MLD version 2 |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )