- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- GS-2210-8P2S - 8-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP
GS-2210-8P2S - 8-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Copper Ports | 8 10/100/1000BASE-T RJ45 copper ports |
| PoE Injector Port | 8 ports with 802.3af/802.3at PoE+ injector function |
| SFP Slots | 2 x 100/1000BASE-X SFP interface |
| Flash Memory | 16Mbytes |
| Reset Button | < 10 sec: System reboot > 10 sec: Factory default |
| ESD Protection | Contact ±6KV , Air ±8KV |
| Surge Protection | Differential mode ±2KV , Common mode ±4KV |
| Dimensions (W x D x H) | 220 x 150 x 44mm |
| Weight | 1235g |
| Power Consumption | 5 watts / 17BTU (System) 130 watts/ 443.3 BTU (System + PoE) |
| Power Requirements | AC 100~240V, 50/60Hz |
| Fan | 2 |
| LED | System: PWR (Green) Ports: LNK/ACT (Green) PoE-in-Use (Amber) |
| Switching Specifications | |
| Switch Architecture | Store-and-forward |
| Switch Fabric | 20Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput | 14.88Mpps |
| Address Table | 8K MAC address table with auto-learning, auto-aging |
| Shared Data Buffer | 4.1MB |
| Jumbo Frame | 10KBytes |
| Flow Control | Back pressure for half duplex IEEE 802.3x pause frame for full duplex |
| Power over Ethernet Specifications | |
| PoE Standard | IEEE 802.3at PoE+ PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | 32W (max.) |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6(-) |
| PoE Power Budget | 120 watts (max.) |
| Layer 2 Functions | |
| Port Configuration | EEE Green energy savings disable/enable Port disable/enable/reboot Flow control disable/enable Bandwidth control on each port Port loopback protection |
| Port Status | Display each port’s speed duplex mode, Display link status Display flow control status Display auto negotiation status Display Green energy saving status |
| Port Mirroring | In / Out / All Many-to-1 monitor |
| VLAN | 802.1Q tagged VLAN, up to 16 VLAN groups |
| Bandwidth Control | TX/RX/Both |
| Link Aggregation | static trunk Supports 8 groups with 8 ports per trunk group |
| QoS | 8 priority queues on all switch ports Supports strict priority and Weighted Round Robin (WRR) CoS policies Traffic classification: IEEE 802.1p CoS/ToS IPv4 DSCP Port-based WRR |
| Multicast | IPv4 IGMP v1/v2 snooping Up to 256 |
| Security Functions | |
| Security | Port isolation DHCP Snooping |
| Switch Management Functions | |
| System Configuration | Telnet, Web browser |
| Management | Authentication for IPv4 Telnet user name and password Telnet Cable Diagnostics IP address or domain name Ping Test NTP (Network Time Protocol) PLANET Smart Discovery Utility PLANET NMS system PLANET NMSViewerPro |
| Standard Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3z Gigabit 1000BASE-SX/LX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.1p Class of Service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet PLUS RFC 783 TFTP RFC 791 IP RFC 792 ICMP RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP v1 RFC 2236 IGMP v2 |
| Environment | |
| Operating | Temperature: 0 ~ 50 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )