- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- GS-4210-24PL4C - 24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 4-Port Gigabit TP/SFP
GS-4210-24PL4C - 24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 4-Port Gigabit TP/SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Copper Ports | 28 x 10/100/1000BASE-T RJ45 Auto-MDI/MDI-X ports |
| PoE Injector Port | 24 ports with 802.3at/af PoE injector function with Port-1 to Port-24 |
| SFP/mini-GBIC Slots | 4 x 100/1000BASE-X SFP interfaces with Port-25 to Port-28 Supports 100/1000Mbps dual mode and DDM |
| Console | 1 x RS-232-to-RJ45 serial port (115200, 8, N, 1) |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory default |
| Fan | 3 fans |
| Dimensions (W x D x H) | GS-4210-24P4C: 441 x 207 x 44 mm, 19-inch, 1U height GS-4210-24PL4C: 441 x 330 x 44 mm, 19-inch, 1U height |
| Weight | GS-4210-24P4C: 2.9kg GS-4210-24PL4C: 4.6kg |
| Enclosure | Metal |
| ESD Protection | Contact Discharge 4KV DC Air Discharge 8KV DC |
| Power Requirements | AC 100~240V, 50/60Hz, auto-sensing |
| Power Consumption / Dissipation | GS-4210-24P4C: 333 watts (max.)/ 1136 BTU GS-4210-24PL4C: 505 watts (max.)/ 1723 BTU |
| LED | System: PWR x 1(Green) SYS x 1 (Green) Per PoE Port (Port 1 to Port 24): 1000 LNK/ACT (Green) & 10/100 LNK/ACT x 1 (Amber) PoE-in-use x 1 (Amber) Per Gigabit RJ45 Port (Port 25 to Port 28): 1000 LNK/ACT (Green) & 10/100 LNK/ACT x 1 (Amber) Per Gigabit SFP Port (Port 25 to Port 28): 1000 LNK/ACT (Green) & 100 LNK/ACT x 1 (Amber) |
| Switching | |
| Switch | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 56Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64Bytes | 41.67Mpps |
| Address Table | 8K entries |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af/802.3at PoE/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per Port 54V DC, 300mA. Max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per Port 54V DC, 600mA. Max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6(-) |
| PoE Power Budget | GS-4210-24P4C: 280 watts (max.) GS-4210-24PL4C: 430 watts (max.) |
| Number of 802.3af PDs | GS-4210-24P4C: 18 units GS-4210-24PL4C: 24 units |
| Number of 802.3at PDs | GS-4210-24P4C: 9 units GS-4210-24PL4C: 14 units |
| PoE Management | PD Alive Check Scheduled Power Recycling PoE Schedule PoE Usage Monitoring PoE Extension |
| Layer 2 Functions | |
| Port Mirroring | TX/RX/both Many-to-1 monitor |
| VLAN | 802.1Q tag-based VLAN Up to 256 VLAN groups, out of 4094 VLAN IDs 802.1ad Q-in-Q tunneling Voice VLAN Protocol VLAN Private VLAN (Protected port) GVRP |
| Link Aggregation | IEEE 802.3ad LACP/Static Trunk |
| Spanning Tree Protocol | STP, IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol RSTP, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol MSTP, IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol STP BPDU Guard, BPDU Filtering and BPDU Forwarding |
| IGMP Snooping | IPv4 IGMP (v2/v3) Snooping IPv4 IGMP Querier Up to 256 multicast groups |
| MLD Snooping | IPv6 MLD (v1/v2) Snooping, up to 256 multicast groups |
| QoS | 8 mapping IDs to 8 level priority queues Port number 802.1p priority DSCP/IP precedence of IPv4/IPv6 packets Traffic classification based, strict priority and WRR Ingress/Egress Rate Limit per port bandwidth control |
| Ring | Supports ERPS, and complies with ITU-T G.8032 Recovery time < 450ms |
| Security Functions | |
| Access Control List | IPv4/IPv6 IP-based ACL/MAC-based ACL Up to 256 ACL entries |
| Port Security | IEEE 802.1X – Port-based authentication Built-in RADIUS client to co-operate with RADIUS server RADIUS/TACACS+ user access authentication |
| MAC Security | IP-MAC port binding MAC filter Static MAC address |
| Enhanced Security | DHCP Snooping and DHCP Option82 STP BPDU guard, BPDU filtering and BPDU forwarding DoS attack prevention ARP inspection IP source guard |
| Management Functions | |
| Basic Management Interfaces | RS232 to RJ45 Console Web browser Telnet SNMP v1, v2c |
| Secure Management Interfaces | SSHv2, TLS v1.2, SNMP v3 |
| System Management | Firmware upgrade by HTTP/TFTP protocol through Ethernet network LLDP protocol SNTP PLANET Smart Discovery Utility PLANET NMS System/CloudViewer |
| Event Management | Remote/Local Syslog System log |
| SNMP MIBs | RFC 1213 MIB-II RFC 1215 Generic Traps RFC 1493 Bridge MIB RFC 2674 Bridge MIB Extensions RFC 2737 Entity MIB (Version 2) RFC 2819 RMON (1, 2, 3, 9) RFC 2863 Interface Group MIB RFC 3635 Ethernet-like MIB RFC 3621 Power Ethernet MIB LLDP MIB |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX/100BASE-FX IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3ab Gigabit 1000T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3ad port trunk with LACP IEEE 802.1D Spanning Tree protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree protocol IEEE 802.1p Class of Service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.1x Port Authentication Network Control IEEE 802.1ab LLDP IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus RFC 768 UDP RFC 783 TFTP RFC 793 TCP RFC 791 IP RFC 792 ICMP RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP version 1 RFC 2236 IGMP version 2 RFC 3376 IGMP version 3 RFC 2710 MLD version 1 RFC 3810 MLD version 2 ITU G.8032 ERPS Ring |
| Environment | |
| Operating | Temperature: 0 ~ 50 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
| Storage | Temperature: -20 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )