- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- GS-4210-48P4S - 48-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 4-Port 100/1000BASE-X SFP
GS-4210-48P4S - 48-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 4-Port 100/1000BASE-X SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Hardware Version | 3 |
| Copper Ports | 48 x 10/100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X port |
| SFP/mini-GBIC Slots | 4 x 100/1000BASE-X SFP interface Supports 100/1000Mbps dual mode and DDM |
| PoE Injector Port | 48 ports with 802.3at/af PoE injector function |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory default |
| LED | System: PWR (Power) (Green) SYS (System) (Green) 10/100/1000T RJ45 Interfaces (Port 1 to Port 48): 10/100/1000Mbps, LNK/ACT (Green) PoE-in-Use (Amber) 100/1000Mbps SFP Interfaces (Port 49 to Port 52): 1000Mbps, LNK/ACT (Green) 100Mbps, LNK/ACT (Green) |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, auto-sensing |
| Dimensions (W x D x H) | 440 x 330 x 44.5 mm, 1U height |
| ESD Protection | 6KV DC |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 4872g |
| Power Consumption | 663 watts (max.)/2262 BTU |
| Fan | 4 x fan |
| Switch Specifications | |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 104Gbps, non-blocking |
| Switch Throughput@64Bytes | 77.38Mpps |
| Address Table | 16K entries |
| Shared Data Buffer | 12 megabits |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 10K bytes |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af/802.3at PoE+ PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 53V DC, 36 watts (max.) |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6(-) |
| PoE Power Budget | 600 watts (max.) @ 25 degrees C 500 watts (max.) @ 50 degrees C |
| PoE Ability PD @ 9 watts | 48 units |
| PoE Ability PD @ 15 watts | 40 units |
| PoE Ability PD @ 30 watts | 20 units |
| Layer 2 Functions | |
| Port Mirroring | TX/RX / both Many-to-1 monitor Up to 4 sessions |
| VLAN | 802.1Q tag-based VLAN Up to 256 VLAN groups, out of 4094 VLAN IDs 802.1ad Q-in-Q tunneling Voice VLAN Protocol VLAN Private VLAN (Protected port) GVRP |
| Link Aggregation | IEEE 802.3ad LACP and static trunk |
| Spanning Tree Protocol | STP, IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol RSTP, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol MSTP, IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol STP BPDU Guard, BPDU filtering and BPDU forwarding |
| IGMP Snooping | IGMP (v2/v3) snooping IGMP querier Up to 256 multicast groups |
| MLD Snooping | MLD (v1/v2) snooping, up to 256 multicast groups |
| QoS | 8 mapping IDs to 8 level priority queues Port number 802.1p priority 802.1Q VLAN tag DSCP field in IP packet Traffic classification based, strict priority and WRR |
| Ring | Supports ERPS, and complies with ITU-T G.8032 |
| Security Functions | |
| Access Control List | IPv4/IPv6 IP-based ACL/MAC-based ACL |
| Port Security | IEEE 802.1X – Port-based authentication Built-in RADIUS client to co-operate with RADIUS server RADIUS/TACACS+ user access authentication |
| MAC Security | IP-MAC port binding MAC filter Static MAC address |
| Enhanced Security | DHCP Snooping and DHCP Option82 STP BPDU guard, BPDU filtering and BPDU forwarding DoS attack prevention ARP inspection IP source guard |
| Management Functions | |
| Basic Management Interfaces | Web browser/Telnet/SNMP v1, v2c |
| Secure Management Interfaces | SSHv2, TLS v1.2, SNMP v3 |
| System Management | Firmware upgrade by HTTP/TFTP protocol through Ethernet network LLDP protocol SNTP PLANET Smart Discovery Utility PLANET NMS System/CloudViewer |
| Event Management | Remote/Local Syslog System log |
| SNMP MIBs | RFC 1213 MIB-II RFC 1215 Generic Traps RFC 1493 Bridge MIB RFC 2674 Bridge MIB Extensions RFC 2737 Entity MIB (Version 2) RFC 2819 RMON (1, 2, 3, 9) RFC 2863 Interface Group MIB RFC 3635 Ethernet-like MIB RFC 3621 Power Ethernet MIB |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE, LVD |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX/100BASE-FX IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3ab Gigabit 1000T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3ad port trunk with LACP IEEE 802.1D Spanning Tree protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree protocol IEEE 802.1p Class of Service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.1x Port Authentication Network Control IEEE 802.1ab LLDP IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus RFC 768 UDP RFC 793 TFTP RFC 791 IP RFC 792 ICMP RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP version 1 RFC 2236 IGMP version 2 RFC 3376 IGMP version 3 RFC 2710 MLD version 1 RFC 3810 MLD version 2 ITU G.8032 ERPS Ring |
| Environment | |
| Operating | Temperature: 0 ~ 50 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )