- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- GS-4210-8UP2S - 8-Port 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2-Port 100/1000X SFP
GS-4210-8UP2S - 8-Port 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2-Port 100/1000X SFP
Модификация
Выберите модификацию
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Copper Ports | 8 x 10/100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X port |
| SFP Slots | 2 x 100/1000BASE-X SFP interface Supports 100/1000Mbps dual mode and DDM |
| PoE Injector Port | 8 ports with 802.3bt PoE++ injector function (Ports 1 to 8) |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory default |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, auto-sensing |
| Dimensions (W x D x H) | 280 x 180 x 44 mm, 1U height |
| ESD Protection | Contact Discharge 6KV DC Air Discharge 8KV DC |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1800g |
| Power Consumption/Dissipation | 203 watts (max.)/692 BTU |
| LED | System: PWR x1(Green) SYS x1 (Green) PoE Ports (Port 1 to Port 8): LNK/ACT x1 (Green) PoE-in-use x1 (Amber) Gigabit SFP Ports (Port 9 to Port 10): 100/1000 LNK/ACT x1 (Green) |
| Switch Specifications | |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 20Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64Bytes | 14.88Mpps |
| Address Table | 8K entries |
| Shared Data Buffer | 4.1 megabits |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 10K bytes |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3bt PoE++ PSE IEEE 802.3af/at PoE+ PSE |
| PoE Power Supply Type | 802.3bt (Ports1 to 8) |
| PoE Power Output | Per PoE port 54V DC, max. 95 watts |
| Power Pin Assignment | 802.3bt: 1/2 (+), 3/6 (-),4/5 (-), 7/8 (+) |
| PoE Power Budget | 180 watts |
| PoE Ability PD @ 12.5 watts | 8 units with standard mode |
| PoE Ability PD @ 25 watts | 7 units with standard mode |
| PoE Ability PD @ 51 watts | 3 units with standard mode |
| PoE Ability PD @ 71 watts | 2 units with standard mode |
| PoE Management Functions | |
| Active PoE Device Detection | Yes |
| PoE Power Recycling | Yes, daily or predefined schedule |
| PoE Schedule | 4 schedule profiles |
| PD Alive Check | Yes |
| PoE Extend Mode | Yes, max. up to 250 meters |
| PoE Port Management | Port Enable/Disable/Schedule PoE Power Inline Mode 802.3bt PoE PD Type Standard/Legacy/UPOE mode option Port Priority Critical/High/Low mode option PD Class/Current Used[mA]/Power Used[W] Real Time Display |
| Layer 2 Functions | |
| Port Mirroring | TX/RX/both Many-to-1 monitor Up to 4 sessions |
| VLAN | 802.1Q tag-based VLAN Up to 256 VLAN groups, out of 4094 VLAN IDs 802.1ad Q-in-Q tunneling Voice VLAN Protocol VLAN Private VLAN (Protected port) GVRP |
| Link Aggregation | IEEE 802.3ad LACP and static trunk Supports 5 groups of 8-port trunk |
| Spanning Tree Protocol | IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol (STP) IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) STP BPDU Guard, BPDU Filtering and BPDU Forwarding |
| IGMP Snooping | IGMP (v2/v3) snooping IGMP querier Up to 256 multicast groups |
| MLD Snooping | MLD (v1/v2) snooping, up to 256 multicast groups |
| QoS | 8 mapping IDs to 8 level priority queues Port number 802.1p priority 802.1Q VLAN tag DSCP field in IP packet Traffic classification based, strict priority and WRR |
| Ring | Supports ERPS, and complies with ITU-T G.8032 Recovery time < 450ms |
| Security Functions | |
| Access Control List | IPv4/IPv6 IP-based ACL/MAC-based ACL Max. 256 ACL entries |
| Port Security | IEEE 802.1X – Port-based authentication Built-in RADIUS client to co-operate with RADIUS server RADIUS/TACACS+ user access authentication |
| MAC Security | IP-MAC port binding MAC filter Static MAC address, max. 256 static MAC entries |
| Enhanced Security | DHCP Snooping and DHCP Option82 STP BPDU guard, BPDU filtering and BPDU forwarding DoS attack prevention ARP inspection IP source guard |
| Management Functions | |
| Basic Management Interfaces | Web browser; Telnet; SNMP v1, v2c |
| Secure Management Interfaces | SSHv2, TLSv1.2, SNMP v3 |
| System Management | Firmware upgrade by HTTP/TFTP protocol through Ethernet network LLDP protocol SNTP PLANET Smart Discovery Utility PLANET NMS System and CloudViewer/CloudViewerPro app |
| Event Management | Remote/Local Syslog System log |
| SNMP MIBs | RFC 1213 MIB-II RFC 1215 Generic Traps RFC 1493 Bridge MIB RFC 2674 Bridge MIB Extensions RFC 2737 Entity MIB (v2) RFC 2819 RMON (1, 2, 3, 9) RFC 2863 Interface Group MIB RFC 3635 Ethernet-like MIB RFC 3621 Power Ethernet MIB |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE, LVD |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX/100BASE-FX IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3ab Gigabit 1000T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3ad port trunk with LACP IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol IEEE 802.1p Class of Service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.1x Port Authentication Network Control IEEE 802.1ab LLDP IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3bt Power over Ethernet Plus Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) RFC 768 UDP RFC 783 TFTP RFC 793 TCP RFC 791 IP RFC 792 ICMP RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP v1 RFC 2236 IGMP v2 RFC 3376 IGMP v3 RFC 2710 MLD v1 RFC 3810 MLD v2 ITU G.8032 ERPS Ring |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0~50 degrees C |
| Storage Temperature | -10 ~ 70 degrees C |
| Humidity | 5 ~ 95% (non-condensing) |
| Standard Accessories | |
| Packet Contents | GS-4210-8UP2S x 1 QR Code Sheet x 1 CloudViewerPro App Quick Guide x1 RS232 to RJ45 Console Cable x 1 Rubber Feet x 4 Rack-mounting Package x 1 Power Cord x 1 SFP Dust Caps x 2 |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )