- Главная
- Телекоммуникационное оборудование
- Сетевое оборудование с PoE
- GS-5220-8P2T2S - L2+ 8-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X
GS-5220-8P2T2S - L2+ 8-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X
Модификация
| Copper Ports | 10 10/ 100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X ports |
| SFP mini-GBIC Interfaces | 2 x 100/1000BASE-X SFP interfaces with Port-11 to Port-12 Supports 100/1000Mbps dual mode and DDM |
| PoE Injector Port | 8 ports with 802.3at/af PoE injector function with Port-1 to Port-8 |
| Console | 1 x RJ45 serial port (115200, 8, N, 1) |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory Default |
| Smart Fan | 1 |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 4A |
| Power Consumption (Full Loading) | 282 watts/962BTU |
| ESD Protection | 6KV DC |
| Dimensions (W x D x H) | 330 x 200 x 44 mm, 1U high |
| Weight | 3.9 kg |
| LED | System: Power (Green) PoE Ethernet Interfaces (Port 1 to Port 8): LNK/ACT (10/100/1000Mbps, Green), PoE In-Use (Amber) 10/100/1000BASE-T Ports (Port 9 to port 10): 1000 (LNK/ACT, Green), 10/100 (LNK/ACT, Amber) 100/1000Mbps SFP Interfaces (Port 11 to Port 12): 1000 (LNK/ACT, Green), 100 (LNK/ACT, Amber) |
| Switching | |
|---|---|
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps /non-blocking |
| Throughput | 17.76Mpps@64Bytes |
| Address Table | 8K entries, automatic source address learning and ageing |
| SDRAM | 128Mbytes |
| Flash | 64Mbytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 9K bytes |
| Power over Ethernet Specifications | |
| PoE Standard | IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 590mA. max. 30.8 watts |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6(-) |
| PoE Power Budget | 240 watts max. @25 degrees C 200 watts max. @50 degrees C |
| Number of PDs, 7 watts | 8 units |
| Number of PDs, 15.4 watts | 8 units |
| Number of PDs, 30 watts | 8 units |
| PoE Management | |
| Active POE Device Alive Detection | Yes |
| PoE Power Recycling | Yes, daily or predefined schedule |
| PoE Schedule | 4 schedule profiles |
| PoE System Management | System PoE admin control PoE Management Mode options Over-temperature threshold alarm PoE usage threshold alarm |
| Layer 3 Functions | |
| IP Interface | Max. 8 VLAN interfaces |
| Routing Table | Max. 32 routing entries |
| Routing Protocols | IPv4 software static routing IPv6 software static routing |
| Layer 2 Functions | |
| Port Configuration | Port disable/enable Auto-negotiation 10/100/1000Mbps full and half duplex mode selection Flow Control disable/enable |
| Port Status | Display each port’s speed duplex mode, link status, flow control status, auto negotiation status, trunk status |
| Port Mirroring | TX/RX/Both Many-to-1 monitor |
| Port Backup | 4 groups with Active/Backup port assign |
| VLAN | 802.1Q tag-based VLAN Q-in-Q tunneling Private VLAN Edge (PVE) MAC-based VLAN Protocol-based VLAN VLAN Translation Voice VLAN MVR (Multicast VLAN Registration) GVRP Up to 4K VLAN groups, out of 4095 VLAN IDs |
| Link Aggregation | IEEE 802.3ad LACP/static trunk Supports 6 trunks groups with 12 ports per trunk group |
| Spanning Tree Protocol | IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol |
| QoS | Traffic classification based, strict priority and WRR 8-Level priority for switching Port Number 802.1p priority 802.1Q VLAN tag DSCP/TOS field in IP packet |
| IGMP Snooping | IPv4 IGMP Snooping (v1/v2/v3) IPv4 IGMP Querier mode support Up to 255 multicast groups |
| MLD Snooping | IPv6 MLD Snooping ((v1/v2) IPv6 MLD Querier mode support Up to 255 multicast groups |
| Bandwidth Control | Per port bandwidth control Ingress: 10Kbps~3276Mbps Egress: 10Kbps~3276Mbps |
| Security Functions | |
| Access Control List | IP-based ACL/MAC-based ACL ACL based on: MAC Address IP Address Ethertype Protocol Type VLAN ID DSCP 802.1p Priority Up to 256 entries |
| Security | Port security IP source guard Dynamic ARP inspection Command line authority control based on user level |
| AAA | RADIUS client TACACS+ client |
| Network Access Control | IEEE 802.1x port-based network access control MAC-based authentication Local/RADIUS authentication |
| Management Functions | |
| Basic Management Interfaces | Console; Telnet; Web Browser; SNMP v1, v2c |
| Secure Management Interfaces | SSHv2, TLSv1.2, SNMPv3 |
| System Management | Firmware upgrade by HTTP protocol through Ethernet network Configuration upload/download through HTTP Remote Syslog System log LLDP protocol NTP PLANET Smart Discovery Utility |
| Event Management | Remote Syslog Local System log SMTP |
| ONVIF | ONVIF device discovery ONVIF device monitoring Floor Map |
| SNMP MIBs | RFC 1213 MIB-II RFC 2863 IF-MIB RFC 1493 Bridge MIB RFC 1643 Ethernet MIB RFC 2863 Interface MIB RFC 2665 Ether-Like MIB RFC 2737 Entity MIB RFC 2819 RMON MIB (Groups 1, 2, 3 and 9) RFC 2618 RADIUS Client MIB RFC 3411 SNMP-Frameworks-MIB IEEE 802.1X PAE LLDP MAU-MIB Power over Ethernet MIB |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX/100BASE-FX IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX IEEE 802.3ab 1000BASE-T IEEE 802.3x flow control and back pressure IEEE 802.3ad port trunk with LACP IEEE 802.1D Spanning Tree protocol IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree protocol IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree protocol IEEE 802.1p Class of service IEEE 802.1Q VLAN tagging IEEE 802.1x Port Authentication Network Control IEEE 802.1ab LLDP IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet PLUS RFC 768 UDP RFC 793 TFTP RFC 791 IP RFC 792 ICMP RFC 2068 HTTP RFC 1112 IGMP version 1 RFC 2236 IGMP version 2 RFC 3376 IGMP version 3 RFC 2710 MLD version 1 RFC 3810 MLD version 2 |
| Environments | |
| Operating | Temperature: 0 ~ 50 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 95% (non-condensing) |
Похожие товары
Управляемый комутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802.3bt PoE + 2 порта 10GBASE-T + 2 порта 10G SFP+ с LCD Touch Screen и 48V резервным питанием (720W PoE бюджет, 24 порта 95W PoE++, ERPS Ring, ONVIF, Cybersecurity features, Hardware Layer 3 RIPv1/v2, OSPFv2/v3 dynamic Routing, поддержка CloudViewerPro app и MQTT, поддержка 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Управляемый коммутатор L3 24 порта 10/100/1000T 802. 3bt PoE + 4 порта 10G SFP+ с цветным сенсорным ЖК-дисплеем и резервным питанием 48 В (бюджет 600 Вт PoE, 8 портов 95 Вт PoE++, 16 портов 75 Вт PoE++, ERPS Ring, ONVIF, функции кибербезопасности, статическая маршрутизация аппаратного уровня 3 OSPFv2 и IPv4/IPv6, поддерживает приложение CloudViewer и MQTT, поддерживает 1G, 2.5G SFP и 10G SFP+)
Стекируемый управляемый гигабитный коммутатор 3 уровня 24 порта 10/100/1000T 802.3at PoE с 4-мя портами 100/1000X SFP + 4-мя портами 10G SFP+ (370 Вт, многоадресная маршрутизация: PIM-DM/SM, DVM RP)
Стекируемый управляемый коммутатор 3 уровня 48 портов 10/100/1000T 802.3at PoE + 6 портов 10G SFP+ (AC 370W, AC+DC 740W PoE бюджет, аппаратное стекирование до 8 устройств, аппаратная маршрутизация 3 уровня IPv4/IPv6 и VRRP, поддержка ERPS Ring)
8-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый гигабитный TP/SFP комбинированный настольный коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 120 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки PD в живом состоянии через ЖК-дисплей)
16-портовый 10/100TX 802.3at PoE + 2-портовый 10/100/1000T + 2-портовый 1000X SFP Ethernet-коммутатор с интеллектуальным цветным ЖК-дисплеем (бюджет PoE 300 Вт, стандартный режим/VLAN/Extend, бюджет PoE, контроль полосы пропускания, настройка проверки живого PD через ЖК-дисплей)
24-Port 10/100TX 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 1000X SFP Ethernet Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| 802.3af/802.3at PoE Injector Port | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 8 |
| 10/100/1000BASE-T MDI/MDIX Ports | 2 |
| 1000BASE-X SFP/mini-GBIC Slots | 2 |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 24Gbps/non-blocking |
| Switch Throughput@64 bytes | 18Mpps@64 bytes |
| MAC Address Table | 8K entries |
| Maximum Frame Size | 9216 bytes |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex; back pressure for half duplex |
| LED | System: Power (Green) PoE interfaces: PoE-in-Use (Orange) 10/100/1000BASE-T RJ45 Interfaces: 10/100Mbps LNK/ACT (Red) 1000Mbps LNK/ACT (Green) 1000BASE-X SFP Interfaces: LNK/ACT (Green) |
| LCD Monitor (W x D) | 40.6mm x 30.5mm, 2-inch |
| Buttons | Menu, Enter, Back, Up and Down |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 280 x 44mm (1U height) |
| Enclosure | Metal |
| Weight | 1671g |
| Power Requirements | 100~240V AC, 50/60Hz, 2.5A max. |
| Power Consumption/Dissipation | Max. 130 watts/446 BTU |
| Thermal Fan | 1 |
| ESD Protection | Contact discharge of ±6KV DC Air discharge of ±8KV DC |
| Surge Protection | ±6KV |
| Power over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3af Power over Ethernet/PSE IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 300mA. max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 600mA. max. 30 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2 (+), 3/6 (-) |
| PoE Power Budget | 120 watts |
| Max. Number of Class 2 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 3 PDs | 8 |
| Max. Number of Class 4 PDs | 4 |
| Standards Conformance | |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, CE |
| Standards Compliance | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX IEEE 802.3ab Gigabit 1000BASE-T IEEE 802.3z Gigabit SX/LX IEEE 802.3x Flow control and back pressure IEEE 802.3af Power over Ethernet IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Environment | |
| Operating | Temperature: -10 ~ 60 degrees C Relative Humidity: 10 ~ 90% (non-condensing) * Temperature<40 degrees C; Humidity<90% Temperature>40 degrees C; Humidity<50% |
| Storage | Temperature: -10 ~ 70 degrees C Relative Humidity: 5 ~ 90% (non-condensing) |
16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000X SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD)
24-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 1000SX SFP Gigabit Switch with smart color LCD (300W PoE Budget, Standard/VLAN/Extend mode, PoE Budget, bandwidth control, PD alive check setup over LCD )